Padre nostro/ Ojcze nasz
Padre nostro che sei nei cieli,
sia santificato il tuo nome,
venga il tuo regno,
sia fatta la tua volontà
come in cielo così in terra.
Dacci oggi il nostro pane quotidiano,
e rimetti a noi i nostri debiti
come anche noi li rimettiamo ai nostri debitori,
e non abbandonarci alla tentazione,
ma liberaci dal male.
Amen.

Tutaj możesz odsłuchać i nauczyć się tej modlitwy;

CIEKAWOSKI JĘYZKOWE
Pomimo tego, że znamy tę modlitwę na pamięć (przynajmniej w wersji polskiej), należałoby się pochylić nad jej ostatnim fragmentem; część Włochów do dzisiaj modli się słowami „e non ci indurre in tentazione” czyli naszymi „i nie wódź nas na pokuszenie”, natomiast już od 2018 roku proponuje nowe, wierniejsze i co ważniejsze, bardziej logiczne tłumaczenie, czyli „Nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie”, wszak, to nie Bóg wodzi nas na pokuszenie 🙂 I tak Włosi mają „e non abbandonarci alla tentazione” – a my, „nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie”.
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Włoskie sformułowanie „któryś jest w niebie” w Ojcze nasz brzmi „che sei nei cieli”, co dosłownie znaczy „który jesteś w niebiosach” (liczba mnoga od „cielo”).
Dlaczego używa się liczby mnogiej „cieli” („niebiosa”)?
Po pierwsze, w oryginalnym tekście greckim Ewangelii Mateusza (6,9) użyta jest liczba mnoga:
Πάτερ ἡμῶν ὁ ἐν τοῖς οὐρανοῖς; co znaczy „Ojcze nasz, który jesteś w niebiosach”.
Po drugie, tak samo jest w łacińskiej Wulgacie: Pater noster, qui es in caelis – również liczba mnoga.
Ponadto, w Biblii często mówi się o „niebiosach” w liczbie mnogiej, ponieważ w tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej niebo miało różne poziomy: niebo atmosferyczne (gdzie są chmury), niebo gwiazd (kosmos), i „niebo niebios” – duchowa sfera, w której mieszka Bóg. Liczba mnoga podkreśla zatem wielkość i transcendencję Boga – że jest On ponad całym stworzeniem, zarówno widzialnym, jak i niewidzialnym. Słowo „niebo” w liczbie pojedynczej może sugerować niebo widzialne (np. błękitne niebo). „Niebiosa” (czyli liczba mnoga) odnoszą się do rzeczywistości duchowej – sfery boskiej.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________